LT 00 Fichier de reproduction Next Generation EU POSNKL Logo Horizontal RGB

  

UAB “GJ Magma” su Centrine porojektų valdymo agentūra vykdo projektą: „Organinių trąšų iš biologiniais preparatais apdorotų šiaudų ir sapropelio, skirtų  neproduktyvaus/degradavusio dirvožemio modifikavimui į vaisingą, sukūrimas bei diegimas“

 

NR. 02-091-K-0006

Projekto vykdymo veiklų pradžia: 2024 04 05

Projekto vykdymo veiklų pabaiga: 2025 01 31

Projekto vertė: 60 644,43 Eur, iš jų ES finansuojama suma: 42 468,72 Eur

Projekto tikslas: sukurti organines trąšas iš biologiniais preparatais apdorotų šiaudų ir sapropelio, skirtas neproduktyvaus dirvožemio modifikavimui į vaisingą, tinkamo augalininkystei.

Projektu sprendžiamos problemos: Projekte kuriamos organinės trąšos iš biologiniais preparatais apdorotų šiaudų ir sapropelio, galutinio prototipo lygmenyje, skirtos  neproduktyvaus dirvožemio modifikavimui į vaisingą iki lygio, tinkamo augalininkystei, vadovaujantis žiedinės ekonomikos nuostatomis dėl efektyvaus išteklių panaudojimo ir grąžinimo pakartotiniam ciklui į maisto gamybos grandinės esminę dalį – dirvožemį.

Projekto veiklos aktualumas: Tai yra projektas, grynai atitinkantis visus aplinkosauginius darnaus vystymosi principus. Esminis trąšų komponentas – šiaudai – yra kasmet atsinaujinantis natūralus gamtos ir žmogaus sukuriamas išteklius. Kito komponento – sapropelio – vykdant gavybą ežerai pagilėja, padidėja vandens kiekis, o tuo pačiu bus atitolinta ežero senatvė ir jo mirtis, atjauninama ežero ekosistema. Todėl ežeruose susiformavusios buveinės nepakinta. Sapropelio prisipildę ežerai yra užankantys, pasiekę senėjimo stadiją. Nieko nedarant toks ežeras laipsniškai užsitrauktų velėna ir jis išnyktų kaip ežero buveinė, virstų pelke.

Ši veikla atitinka JTO darnaus vystymosi programos, Europos žaliojo kurso ir Paryžiaus susitarimo tikslus bei uždavinius.

Sapropelis yra natūralus ekologiškas produktas, žalos negali būti. Europos Komisijos Reglamentas (ES) Nr. 354/2014 leidžia sapropelį naudoti ekologinėje žemdirbystėje.

Šiame projekte numatoma apjungti dvi žiedinės ekonomikos grandis į vieną efektyvesnę visumą:

  1. Javų auginimo šalutinę produkciją – šiaudus – perdirbus į aukštesnės pridėtinės vertės produktą grąžinti į maisto gamybos grandinės esminę dalį - dirvožemį.
  2. Neefektyviai naudojamos gamtinės organinės medžiagos ištekliaus – gėlo vandens ežerų sapropelio – panaudojimui sukurti naują plėtros proveržį, įvedant į  rinką kaip tobulesnį produktą neproduktyvaus dirvožemio modifikavimui į vaisingą. Ši nauja, vadovaujantis žiedinės ekonomikos nuostatomis sukurta visuma, bus efektyvesnė ir turės aukštesnę pridėtinę vertę negu komponentai naudojami atskirai.

Tikslu įvertinti produkto naujumą 2024 m. kovo mėnesį buvo įvykdyta apklausa rinkos dalyvių, turinčių sąsajas su sapropelio ir šiaudų moksliniais tyrimais ir perdirbimu. Visi apklausti respondentai patvirtino, kad neturi žinių apie trąšų su analogiška sudėtimi gamybą ar realizavimą. Sujungus naujumą su efektyvumu ir aukštesne pridėtine verte bei dideliu poreikiu globalioje rinkoje, produktas yra pozicionuojamas kaip radikalioji inovacija. Tai tobulesnis technologinis sprendimas, priimtinas vartotojams globalioje neproduktyvaus dirvožemio modifikavimo į vaisingą rinkoje. Tiesiog, apie kitą analogišką ir tinkamą organinę medžiagą, egzistuojančią dideliais kiekiais rinkoje, šiai dienai nėra žinių.

Projekto mokslinis konsultantas: Latvijos gyvybės mokslų ir technologijų universitetas.

Projektas finansuojamas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva lėšomis“.

Daugiau informacijos apie ES paramą galite rasti www.esinvesticijos.lt